Zabytki sakralne w Siedlcach

Znad morza, a dokładniej ze Sztutowa zabieramy Was dzisiaj do uroczej małej miejscowości. Siedlce to miasto leżące w na wschód od Warszawy, w województwie mazowieckim. Przez wieki było ostoją polskości, a z dawnych czasów zachowało się do dnia dzisiejszego wile zabytkowych budowli. Siedlce są chętnie odwiedzane przez turystów z całej Polski, właśnie ze względu na niesamowitą architekturę tego miasta. Turystyce sprzyja duża baza noclegowa i gastronomiczna. Komfortowe noclegi w Siedlcach można zarezerwować internetowo lub telefonicznie. Jest tu bardzo dużo hoteli, pensjonatów i kwater prywatnych.

Miejscem, które z pewnością trzeba odwiedzić będąc w Siedlcach jest katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która została zbudowana w latach 1906-1912. Jest to budowla neogotycka, którą zdobią dwie wieże o wysokości 75 metrów każda. Dzięki tym wieżą właśnie katedra jest uznawana za jeden z najwyższych kościołów w Polsce. Świątynie zbudowaną na planie krzyża zaprojektował znany architekt Zygmunt Zdański. Miano katedry uzyskała w 1924 roku. Podczas drugiej wojny światowej budynek służył niemieckim wojskom jako magazyn, a w 1944 roku radzieckie wojska zbombardowały katedrę powodując zniszczenia wszystkich witraży. Po zakończeniu walk budynek został odbudowany. Kaplica Świętego Krzyża, zwana również Kaplicą Ogińskich, została wybudowana w 1798 roku za sprawa księżnej Aleksandry Ogińskiej. Została wzniesiona przy cmentarzu na miejscu poprzedniego kościoła. Budowla ma kształt ośmioboku, zdobiona jest kolumnami toskańskimi, a pokryta jest kopułą z latarnią. Na drzwiach wejściowych znajduje się kołatka o kształcie lwiej głowy, pochodząca z XVIII wieku.

Ważnym zabytkowym obiektem jest także kościół Świętego Stanisława Biskupa Męczennika został zbudowany na planie prostokąta o typie bazylikowym. Jest to budynek murowany, dwukondygnacyjny zbudowany w stylu barokowym z elementami neoklasycyzmu. Budowlę poprzedza portyk kolumnowy w stylu toskańskim, który podtrzymuje główny balkon. We wnętrzu budynku znajduje się nawa główna i wieniec kapliczek, tworzących nawy boczne oraz prezbiterium, dwie zakrystie, chór i dwie loże. Ołtarz jest murowany według projektu Stanisława Zawadzkiego. Jest on ozdobiony sześcioma kolumnami, a w jego szczycie znajduje się wyobrażenie Opatrzności Bożej. W ołtarzu jest wnęka, w której został umieszczony obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.

2 myśli na temat “Zabytki sakralne w Siedlcach”

  1. Siedlce to takie niepozorne miasteczko według mnie. Ale fajnie jest się tam zatrzymać na nocleg i przekonać się, że to nieprawda:)

  2. Nie byłam w Siedlcach, zawsze mijam i się nie zatrzymuję, ale kiedyś zatrzymam się tam na nocleg i pozwiedzam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>