Spacer po promenadzie w Sarbinowie

Sarbinowo jest małą nadmorską miejscowością w powiecie koszalińskim (więcej: strona Wikipedii). W sezonie letnim nawiedzają ją rzesze turystów z całej Polski, a nawet spoza jej granic. Sarbinowo jest co prawda miejscowością niewielką, ale niezmiernie uroczą o charakterze typowo turystycznym. Znajdująca się tu plaża wraz z kąpieliskiem sprawia, że do tego nadbałtyckiego kurortu co roku wracają zadowoleni turyści, oczywiście pod warunkiem, że dopisuje nam piękna pogoda. Dodatkowym atutem tej właśnie miejscowości jest stosunkowo tania baza noclegowa (wpisz w wyszukiwarkę hasło: „noclegi Sarbinowo”), zwłaszcza jeśli porównywać ją chcemy z kosztami noclegów w innych tego rodzaju miejscowościach.

Oprócz zażywania kąpieli zarówno tej morskiej, jak i słonecznej, Sarbinowo oferuje turystom wiele atrakcji, z których mogą skorzystać w razie niepogody. Jedną z nich jest piękna promenada ciągnąca się wzdłuż czystej, piaszczystej plaży, po której turyści uwielbiają się przechadzać. Mimo iż aktualnie promenada traktowana jest głównie jako atrakcja turystyczna, dawniej pełniła ściśle określoną rolę, a z jej powstaniem wiąże się prawdziwa historia. Otóż, na początku XX wieku władze Sarbinowa chcąc ocalić miejscowość przed zalaniem przez morskie fale zdecydowały się zbudować liczący około 1 km mur zaporowy z kamieni i betonu. Zabieg ten był wówczas konieczny, gdyż przez wieki morze coraz głębiej wbijało się w ląd stanowiąc tym samym zagrożenie dla Sarbinowa i jego mieszkańców. To właśnie ten wzniesiony w 1910 roku mur zaporowy stał się słynną nadmorską promenadą, która aktualnie stanowi znak rozpoznawczy Sarbinowa.

Jako że z promenady w Sarbinowie rozciąga się przepiękny widok na morze, niezależnie od pory roku jaką mamy okazję po niej spacerować, uważa się ją za jedną z piękniejszych promenad powstałych nad Morzem Bałtyckim. Również położenie promenady jest rzeczą wartą opisania, gdyż w charakterystyczny sposób przecina ona plażę na dwie części oraz dzieli zespół powstałych w tym miejscu kawiarenek. Od 2013 roku możemy podziwiać umocnioną i unowocześnioną promenadę, która powstała w ramach programu Ochrony Brzegów Morskich i pochłonęła mnóstwo pieniędzy. Niemniej jednak inwestycja okazała się jak najbardziej opłacalna, gdyż promenadę pokochali turyści w różnych grupach wiekowych, od dzieci w spacerówkach, na krzepkich ludziach w podeszłym wieku kończąc.

2 myśli na temat “Spacer po promenadzie w Sarbinowie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>