Słynne mazurskie miejscowości

Mazury zajmują całkiem spory obszar, na którym leży wiele atrakcyjnych pod względem turystycznym miejscowości. Co najważniejsze, znajduje się w nich świetna baza wypoczynkowa. Kiedy wpisujemy w wyszukiwarkę internetową hasło: noclegi Mazury, pojawiają się przede wszystkim oferty w okolicy Giżycka i Mikołajek, w których można wyszukać nocleg, odpowiadający naszym oczekiwaniom.

Z czego słyną te miejscowości? Chyba najpopularniejszym mazurskim miastem jest Giżycko. Słynie ono z dziewiętnastowiecznej twierdzy Boyen, która była kiedyś niezwykle ważnym elementem obrony Wschodnich Prus i częścią Giżyckiego Rejonu Umocnień. Warto wiedzieć, że cały kompleks to prawie 100 budynków oraz schronów i umocnień. Zbudowano ją z czerwonej cegły oraz głazów i ona w kształcie sześcioramiennej gwiazdy, z czego każde ramię było bastionem. Otoczono ją wałem ziemnym, zaś mur ma pięć metrów wysokości i długość dwóch kilometrów. Wejść do twierdzy strzegą okazałe bramy. Uchodziła ona za twierdzę, której nie da się zdobyć, zresztą podczas I wojny światowej okazało się, że to prawda. Istotne jest to, że twierdza zachowała się do dzisiaj w świetnym stanie i obecnie mieści się w niej muzeum twierdzy oraz muzeum fauny i flory mazurskiej. Znajduje się tu także schronisko młodzieżowe i amfiteatr, w którym organizowane są różne imprezy, koncerty, np. Szanty w Giżycku. Twierdzę Boyen można zwiedzać, wędrując po trzech turystycznych szlakach różnej długości i trudności.

Atrakcją w Giżycku jest także unikalny dziewiętnastowieczny most obrotowy, który zbudowano nad Kanałem Łuczańskim. Funkcjonuje on do dziś i co ciekawe, obsługuje się go ręcznie. Warto także zobaczyć wieżę ciśnień, w której znajduje się muzeum oraz kawiarnia. Można z niej podziwiać przepiękną panoramę miasta. Istnieje także możliwość rejsów po mazurskich jeziorach i kanałach. Turyści często wybierają trasę, która prowadzi przez trzy jeziora i trzy kanały.

Gości przyciągają także Mikołajki, w których znajduje się słynna wioska żeglarska. Warto pospacerować po deptaku wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. Stąd blisko także do największego w całym kraju jeziora Śniardwy. Na promenadzie znajdują się urokliwe niskie domki. Warto wybrać się także w rejs statkiem Żeglugi Mazurskiej. Atrakcją w Mikołajkach jest także wspaniały park wodny na terenie Hotelu Gołębiewski. Jest to jeden z najlepszych aquaparków w całej Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>