Mistrzostwa Świata w poławianiu bursztynu

Co roku, Jantar – maleńka wioska leżąca na styku Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych, zmienia się w gwarną stolicę bursztynu. Dzieje się tak za sprawą obywającego się tu od wielu lat finału Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Wtedy też plaża w Jantarze zapełnia się, nie tylko zawodnikami chcącymi wykazać się swymi ponadprzeciętnymi zdolnościami w wyszukiwaniu bursztynów, ale też widzami, którzy dopingują swoich faworytów. W tym czasie również, ze względu na liczbę przybywających tu gości, noclegi w Jantarze są na wagę złota lub – jak kto woli – bursztynu. To, że na miejsce finału tego typu imprezy wybrano Jantar, nie powinno nikogo dziwić. Jantar w języku litewskim oznacza właśnie bursztyn, więc wybór wydaje się jak najbardziej trafny.

Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu są organizowana przez Gminę Stegnę (na terenie, której znajduje się Jantar) od roku 1999. Logo Mistrzostw ma kształt koła, w którego wnętrzu umieszczona jest postać poławiacza bursztynu z charakterystycznym czerpakiem, w rybackich butach oraz kapeluszu. Naokoło wizerunku poławiacza widniej napis: „Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu Jantar”. W roku 2007 znak towarowy słowno-graficzny imprezy otrzymał Świadectwo Ochronne, wydane przez Urząd Patentowy RP.

Zawody polegają na znalezieniu, w określonym czasie oraz na określonym obszarze morza i plaży, jak największej liczby bursztynów. Za pomocą kaszorów (sieci rybackiej na trzonku) i grabi (jest to jedyny dozwolony sprzęt, jakiego mogą używać zawodnicy) uczestnicy muszą odnaleźć jak najwięcej cennej żywicy. Podczas imprezy przyznawane są miejsca w dwóch kategoriach: za największą ilość wyłowionego bursztynu oraz za największy bursztyn. W trakcie imprezy na plaży odbywają się koncerty oraz są organizowane liczne zabawy i gry, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność całego wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>