Malownicze zakątki Polski: Krzyżowa

Krzyżowa to wioska ukryta na turystycznej mapie Polski. Można powiedzieć o niej, że „ptaki stąd zawracają”. Jest tu tak cicho, że nikt ich nie spłoszy. Osada znajduje się w Beskidzie Żywieckim i dopiero zaczyna poznawać smak turystyki. Tak więc zarezerwujmy pokój (noclegi Krzyżowa – baza) i wybierzmy się tu na spokojny urlop.

Pod względem administracyjnym Krzyżowa jest częścią powiatu żywieckiego i Gminy Jeleśnia. W XIX wieku sama w sobie była gminą, co potwierdzić może zabytkowa pieczęć, przedstawiająca wzgórze z pięcioma krzyżami. Wioska leży w dolinie potoku Krzyżówka, na zróżnicowanej wysokości od 450 metrów n.p.m. do 800 metrów n.p.m. Osadę otaczają wzniesienia Krzyżowej, Groniki, Kiczory oraz Styrk (wszystkie mają ponad 700 metrów n.p.m.). Nie jest powiedziane, że w okolicy nie spotka się dzikich zwierząt. W Beskidzie Żywieckim bytują dziki, jelenie, sarny, borsuki, kuny leśne, rysie, żbiki oraz wilki. Ze Słowacji mogą na spacer udać się niedźwiedzie brunatne, ale na ich spotkanie szansa jest niewielka.

Z dziejów wsi Krzyżowa
Mówi się, że dawniej była tu droga krzyżowa – wieś została założona na jej trasie przez rodzinę Krzyżowskich. Stąd też wzięła się nazwa. Niegdyś przebiegał tędy szlak handlowy, który przez Słowację prowadził na Węgry. Na początku XX wieku ksiądz Franciszek Żak postanowił zarządzić zbiórkę pieniędzy na budowę kościoła, który miał być docelowo także parafią dla sąsiadujących wiosek. Najwięcej środków finansowych udało się pozyskać ze sprzedaży lasów. Była to kwota w wysokości stu tysięcy złotych, która pozwoliła na rozpoczęcie prac związanych z budową świątyni. Najpierw była to kaplica. Budowa ta zakończyła się dopiero w latach powojennych, a najnowsze dzieła sakralne pochodzą z początku XXI wieku i prezentują się w imponujący sposób. Wierni doznają łask spływających od Trójcy Świętej. Kolejne lata przyniosły nowe ławki oraz odnowienie dachu i elewacji. Kościół pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny jest wizytówką wsi Krzyżowa.

Pod słowacką granicą
Wyższych wzniesień trzeba szukać jakieś dziewięć kilometrów na południe od wsi. Interesującym miejscem jest Hala Miziowa, nazwana tak od jednego z trzydziestu właścicieli polany na północnym stoku Pilska na wysokości 1270 metrów n.p.m. Znajduje się tam schronisko z lat 30. XX wieku, ale turystom najbardziej chodzi o bezgraniczną przestrzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>