Kudowa-Zdrój – uzdrowisko i atrakcje krajobrazowe

Uzdrowisko w Kudowie-Zdroju, dzięki zadbanemu Parkowi Zdrojowemu z egzotycznymi roślinami i drzewami-pomnikami przyrody oraz pięknej architekturze, należy do najpiękniejszych kurortów w rejonie Dolnego Śląska. Jest także pięknie położone, u stóp niezwykłych Gór Stołowych.

Niespełna 10 km dzieli Kudowę-Zdrój od masywu Szczelińca Wielkiego. Góra, na której szczycie znajduje się schronisko z pięknym widokiem, jest najwyższym wzniesieniem Gór Stołowych (www.wikipedia.org/wiki/Góry_Stołowe). W górę prowadzi 665 stopni wykutych w skałach. Po drodze podziwiać można niesamowite widoki, uformowane przez tysiąclecia naturalnej erozji skał. Znajdziemy tutaj wąskie, wysokie wąwozy i szczeliny, którym góra zawdzięcza swą nazwę oraz formacje skalne ukształtowane w niezwykłe formy, przypominające niekiedy zwierzęta i postaci, z których oczywiście każda ma własną nazwę i legendę. W drodze z Kudowy na Szczeliniec napotkamy rezerwat Błędne Skały. I tutaj zachodziły podobne procesy erozyjne, nadające piaskowcom niesamowite formy. Wśród nich spotkać można noszące takie nazwy, jak Kurza Stopka, Stołowy Okręt, Tunel, Kuchnia, Skalna Czasza. Według podań, skalny labirynt stworzyć miał zazdrosny o chrześcijaństwo diabeł Liczyrzepa, postać z wielu powtarzanych w okolicy legend.

Wracając do uzdrowiska w Kudowie-Zdroju – zyskało ono popularność, jak wiele miejscowości o podobnym charakterze, w XIX wieku, jednakże pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach miejscowych wód, pochodzą z czasów wcześniejszych, a w latach 30-tych XVII wieku powstały pierwsze urządzenia kąpielowe wykorzystujące mineralne źródła. O rozkwicie miasteczka w tamtym okresie świadczą piękne budynki pierwszych sanatoriów i stacji kolejowej z przełomu XIX i XX wieku. W Kudowie-Zdrój podziwiać możemy też oryginalny układ ulic z XV wieku z pięknymi obiektami – kamieniczkami, willami oraz zabytkowymi kościołami.

Kiedy udamy się do Czermnej, dawnej osobnej wsi oddalonej o około 2 km od Parku Zdrojowego, zobaczyć możemy najbardziej znany zabytkowy obiekt – kaplicę Czaszek. Bliżej uzdrowiska natrafimy na niewielkie, ale interesujące muzea, a w Pstrążnej zobaczyć możemy skansen Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Rozbudowana baza noclegowa działa przez cały rok. Znajdziemy tu pensjonaty, hotele, gospodarstwa i kwatery, sanatoria, wśród których znajdziemy również komercyjne noclegi (www.meteor-turystyka.pl/noclegi,kudowa-zdroj,0.html). Kudowa-Zdrój ma połączenia kolejowe z mniejszymi i większymi miastami, a wybierając autobus lub własny samochód, poruszać się będziemy niezwykle malowniczymi trasami z serpentynami wśród gór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>