Augustowskie kościoły

Miasto Augustów położone w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, słynie z licznych budowli sakralnych, a zwłaszcza z trzech znanych kościołów. Pierwszy z tych obiektów zbudowany został na przełomie lat 1906-1911, w miejsce będącego tu wcześniej kościoła Świętego Bartłomieja. Niestety został on zniszczony w trakcie wojny, co przyczyniło się do jego odbudowy oraz modernizacji w roku 1947. Co istotne, dnia 9 grudnia 2012 roku został oficjalnie odsłonięty pomnik w kształcie kamienia, który stanął tu na cześć wszystkich tych, którzy zginęli w smoleńskiej katastrofie polskiego samolotu Tu-154M.

Kolejnym wartym zwiedzenia obiektem sakralnym jest Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Augustowie. Bazylika ta bez wątpienia stanowi jeden z najbardziej dotkniętych historią obiektów na tym terenie. Budowa rozpoczęła się w 1896 roku w obszarze powstających rosyjskich koszar. Jej ukończenie z kolei datowane jest na 1909 rok a jej architekturę określić można jako charakterystyczną dla cerkwi wojskowej w rzymsko-bizantyjskim stylu. Cerkiew w trakcie I wojny światowej uległa jednak dewastacji. Służyła także jako bunkier na zdobytą broń i amunicję. Po wojnie świątynia doczekała się renowacji, przekazana również została katolickiej społeczności, by w roku 1980 stać się parafialnym Kościołem Matki Bożej Częstochowskiej w Augustowie.

Ostatnim, lecz nie mniej ważnym obiektem jest Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Studzienicznej (dzielnicy, która stanowi administracyjną część miasta Augustów). Historia tej bazyliki sięga roku 1786, kiedy to rozpoczął się niesamowity kult obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Z tego też powodu rozpoczęto budowę drewnianego kościoła w Studzienicznej. Warto podkreślić, iż świątynia liczyła aż 3 ołtarze, w tym: główny ołtarz Świętej Anny oraz dwa poboczne: Świętego Tekli oraz Świętego Jana Nepomucena. Od tego czasu dodatkowe wyposażenie stanowi zakupiony obraz Św. Anny, Matki Boskiej i Dzieciątka Jezus. Również i ołtarze poddano renowacji, a w późniejszym czasie nawet przebudowie. Bardzo ważny element stanowią także sześciogłosowe organy, które nadają niepowtarzalny dźwięk wykonywanym utworom.

Aby obejrzeć wszystkie zabytki w Augustowie warto zarezerwować pokój np. przy ulicy Łaziennej 13. Ich dogodna lokalizacja ułatwi zwiedzanie całego miasta. Jeśli interesuje Państwa inne położenie, np. w okolicy Jeziora Białego lub Necko, można je odszukać w internecie tu: . Warto zwiedzić nie tylko wspaniale zachowane świątynie ale i wiele innych atrakcji. Zapraszamy do Augustowa, tutaj każdy odnajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>