Historyczny Koszalin – miejsce na wypoczynek

Poszukując najbardziej atrakcyjnych miast na północy Polski, zdecydowanie naszą uwagę powinien przykuć także Koszalin. Położony w odległości 11 kilometrów od Bałtyku, niedaleko dwóch jezior Jamno oraz Lubiatowo Północne, posiada wiele niecodziennych atrakcji turystycznych, którymi zachęca każdego roku do przyjazdu wielu turystów – nie tylko podczas sezonu wakacyjnego.

Warto wiedzieć, że Koszalin to drugie miasto pod względem wielkości w całym regionie – populacja tutejszych mieszkańców to ponad sto tysięcy osób. Miasto oprócz tego, że posiada liczne zabytki, które koniecznie trzeba zobaczyć, ma również swój własny klimat i ściśle związany jest z kulturą kaszubską, to jeszcze stawia przede wszystkim na kulturę – nie zabraknie nam tu teatrów, kin, filharmonii i wielu wydarzeń kulturowych.

Baza noclegowa jest tu nad wyraz dobrze rozwinięta, miejsc nie zabraknie nam w obiektach takich jak hotele, pensjonaty, domy wypoczynkowe, a także kwatery prywatne, a nocowanie w Koszalinie to jedyna słuszna opcja dla każdego, kto zaciekawiony tym miastem chciałby zgłębić jego tajemnice. Przebywając w Koszalinie, obowiązkowo musimy udać się na Stare Miasto. W całości znajduje się ono pod ochroną, ponieważ na tym obszarze jest wiele wspaniale zachowanych budynków, powiązanych z najstarszymi dziejami – większość zbudowana jest w stylu gotyckim.

Pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, są mury obronne miasta, pochodzące z ok. 1320 roku. Nieco później niż mury, bo w 1333 roku, została tutaj wybudowana Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP. Ciekawe wrażenie sprawia też Kaplica Świętej Gertrudy, pochodząca z lat 1382–1383. Warto również udać się do dawnego kościoła zamkowego, datowanego z kolei na 1300 rok, odbudowany w latach 1602–1609 jako kościół zamkowy, dziś pełniący funkcję siedziby parafii prawosławnej. Dobrze zachowany jest też Domek Kata – sama nazwa brzmi nieco intrygująco i na miejscu będziemy mogli zapoznać się szczegółowo z interesującą historią tego budynku.

Oprócz zabytków wzniesionych tutaj w stylu gotyckim nie zabraknie również niesamowitych pozostałości po innych czasach, takich jak Pałac Młynarza i sam młyn z XIX wieku. Koszalin posiada wiele takich szczególnych miejsc, z którymi warto się zapoznać. Zwiedzane samych zabytków na pewno zabierze nam dużo czasu, a nie możemy zapomnieć jeszcze o walorach przyrodniczych tego regionu i wybrać się nad jeziora. To miejsce, w którym czas minie nam jak mgnienie oka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>