Bukowina Tatrzańska – folklor kulturalny

Od wielu lat polskie kurorty wypoczynkowe cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród Polaków, ale także wśród wielu osób z zagranicy. Niesamowity klimat jaki panuje w południowej części kraju do złudzenia przypomina alpejskie miejscowości. Jedną z tych cudownych miejscowości jest Bukowina Tatrzańska. Jest to małopolska wioska, położona nieopodal granicy ze Słowacją (więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82owacja). Co roku gości ona wielu turystów, którzy starają się jak najwięcej skorzystać z jej dobrodziejstw. Ogromnym ułatwieniem dla wszystkich przyjeżdżających tutaj, stał się Punkt Informacji Turystycznej. Znajdziemy w nim wykwalifikowanych przewodników, którzy oprowadzą nas po wielu szlakach, przytaczając przy tym niesamowite legendy i historie góralskie. Dużym zainteresowaniem cieszy się też książka wydana przez Urząd Gminy, która zawiera informacje na temat historii miejscowości. Natomiast w wyszukiwarce internetowej znajdziemy mapkę, na której widnieje baza gastronomiczna, w której znajdziemy zajazdy i karczmy oraz punkty noclegowe (tu: ).

Bardzo ciekawym miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić przebywając na terenie tejże miejscowości jest Dom Ludowy-Centrum Kultury w Bukowinie Tatrzańskiej. Obiekt ten ma na celu pielęgnowanie kultury i tradycji związanych z tym regionem oraz zaszczepienie jej w sercach młodych górali oraz turystów. Prowadzone są tutaj zajęcia ze śpiewu, tańca oraz gry na instrumentach, które odbywają się z podziałem na grupy. Najmłodsza grupa to uczestnicy w wieku od piątego roku życia. Najstarsza grupa gromadzi mieszkańców w wieku od 21 roku życia. Osoby tutaj uczęszczające mogą brać również udział w zajęciach z ceramiki, malarstwa na szkle czy snycerki. Celem tych lekcji jest niedopuszczenie do wymarcia tych rzadkich zawodów. Powodem do dumy tego obiektu jest działający od około 90 lat Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka. Wystawiane sztuki zawsze cieszą się bardzo pozytywnym odbiorem publiczności. Tworzone są tutaj także zespoły muzyczne, wykonujące utwory związane z regionem. Obiekt ten cieszy się ogromną popularnością i uznaniem. Z roku na rok rośnie liczba osób uczęszczających tutaj na zajęcia. Bukowina Tatrzańska to niezwykłe miejsce o odrębnej kulturze, która jest niezwykle fascynująca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>