Atrakcje Rytra i okolic

Rytro to wieś górska, położona w dolinie Popradu na terenie południowej Małopolski, tuż przy drodze prowadzącej ze Starego Sącza do Piwnicznej i Słowacji. Region Beskidu Sądeckiego w okolicy jest bardzo atrakcyjny ze względu nie tylko na położenie niedaleko od pogranicza, ale głownie ze względu turystycznego.

Baza noclegowa sprzyja rozwojowi turystyki, dlatego, że jest to wyjątkowe położenie terenu, a noclegi z widokiem na góry (Rytro – szczegóły meteor-turystyka.pl) są wielką atrakcją regionu, która to w połączeniu z nowoczesną infrastrukturą (dogodny dojazd) tworzy doskonałe warunki turystyczne. Dominuje tu turystyka kwalifikowana: rowerowa, narciarska, górska. Szereg uroczych dolin, potoków, lasów i licznych atrakcji kulturalnych w pobliskich miejscowościach, nadaje to temu regionowi niepowtarzalny charakter miejscowości górskiej. Baza noclegów zadowoli każdego turystę, czy wczasowicza bowiem przygotowana oferta nie tylko kwater prywatnych, pensjonatów ale ośrodków wczasowych czy konferencyjnych jest doskonała i atrakcyjna cenowo.

U stóp Makowicy (949 m.n.p.m.), w dolinie rzeki Poprad, na wschodnim jej brzegu, na stromym wzgórzu zlokalizowana jest największa atrakcja wioski – z dala widoczna pośród otaczających ją lasów – ruiny zamku rycerskiego wybudowanego w XIII wieku. Prowadzi do nich szlak turystyczny (na pobliską Makowicę), można je zwiedzać, a że teren jest górzysty wokół nie brakuje szlaków i atrakcji dla amatorów górskich wypraw. Przez Rytro wiedzie też główny Szlak Beskidzki z Jaworzyny Krynickiej przez Radziejową – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Okolica znakomicie nadaje się na wędrówki górskie, rowerowe a także krajoznawcze dla całych rodzin. Pobliska Piwniczna i jej walory klimatyczno–przyrodolecznicze zachęcą, by wybrać się tam na wycieczkę. Podobnie jak położony w odległości 8 kilometrów Stary Sącz z przepięknym ryneczkiem i Klasztorem Klarysek oraz źródełkiem św. Kingi, u jego podnóża.

Zanim jednak tam dotrzemy koniecznie w pobliskich Barcicach skręćmy w górę w kierunku Woli Kroguleckiej, by dostać się na sam szczyt tego przysiółka (możliwy dojazd samochodem osobowym pod samą platformę). Widok jaki czeka nas na nowo otwartej platformie widokowej tzw. ślimaku, to panorama przepięknego Beskidu Sądeckiego, którego poznawania właśnie warto rozpocząć od pobytu w Rytrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>