Aktywny wypoczynek w Wadowicach i okolicach

Miasto Wadowice położone jest w rejonie Beskidu Małego, co czyni go świetnym miejscem na nocleg i odpoczynek po ciężkim dniu spędzonym na pieszych wędrówkach szlakami turystycznymi. Wyznaczone szlaki są stosunkowo krótkie więc odpoczynku warto poszukać nie tylko w schroniskach PTTK, ponieważ stancje w Wadowicach są na każdą kieszeń.

Pierwszą wycieczkę można zacząć szlakiem niebieskim zmierzającym od centrum Wadowic, aż do Ponikwi. Szlak prowadzi w większości odkrytym terenem. Przekracza się grzbiet Łysej Góry przełęczą Panczakiewicza. Prowadzi ona od doliny Skawy po dolinę potoku Choczenka. Gdy dojdziemy do Ponikwi, z łatwością dotrzemy do szosy kierującą się do Wadowic. Przypuszczalny czas wędrówki z Wadowic do Ponikwi zajmie nam około 2 godzin. Drugą wycieczkę możemy sobie zaplanować do Groni Jana Pawła II szlakiem czerwonym, zaczynającym się od Krzeszowa Górnego. Trakt prowadzi przez Harańczykową Górę, gdzie na jej grzbiecie znajdują się dwie kamienne kapliczki Matki Boskiej. Z góry rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na Żurawnicę oraz okolice Pasma Pewelskiego. Zaraz pod Groniem znajduje się schronisko PTTK i największy węzeł szlaków w Beskidzie Małym. Przejście całej trasy zajmie około 2 godziny. Nieco krótsza droga w kierunku Grani Jana Pawła II, możliwa jest przez wędrówkę czarnym szlakiem. Część trasy pokrywa się ze zjazdem narciarskim do Rzyk Jagódek oraz szlakiem pielgrzymkowym „Białych Serc”. Przejście całego szlaku potrwa około godziny. Jest to najszybsza trasa na Groń, ale również najbardziej stroma, szczególnie przy podejściu od strony Rzyk Jagódek. Najdłuższa trasa w pobliżu Wadowic trwa jakieś 3 godziny. Rozpoczyna się od muzeum Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym. Powyżej muzeum, szlak żółty łączy się ze szlakiem czarnym prowadzącym od Wadowic do Czartaka. Po tym jak się rozgałęziają, żółtym dojdzie się do szczytu Iłowca. Dalej trasa prowadzi na Łysą Górę, Przełęcz Panczakiewicza, Bliźniaki, a później stromym zejściem schodzi się w dolinę potoku Choczenka.

Zmęczeni wędrowcy bez trudu znajdą w schroniskach noclegi. Wadowice można obejść w jeden dzień, a kolejny spędzić aktywnie na szlaku. Taki wypoczynek w Beskidzie Małym na pewno zachwyci wielu turystów i z pewnością będą często wracać w to miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>